Sırbistan, Belgrad

Sırbistan, Belgrad

Rota derlemelerimizde sınırları aştık ve “Vizesiz Filtresiz” serisiyle cebimizi yakmadan gideceğimiz yurtdışı şehirlerini incelemeye koyulduk. Türkiye’ye de oldukça yakın olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad bu serinin ilk rotası. Belgrad, döviz kurları yükseldikçe, düşüşe geçen Avrupa hayallerine ışık tutacak bir şehir. İstanbul ve Atina’dan sonra en eski Avrupa yerleşkesi olan Belgrad; tarihiyle, doğasıyla ve hareketli şehir hayatıyla ortaya karışık bir tatil kıvamında. Bölgenin denize kıyısı olmasa da Sava ve Tuna nehirlerinin kesiştiği Belgrad’da yaz tatili bile yapmak mümkün.

Sırbistan, Belgrad 2

Sava Nehri’nde bulunan yapay ada “Ada Ciganlija” çevresi; nehre girmek, kano yapmak, çevresindeki parklarda takılmak ve hatta partilemek için çok ideal bir bölge. Son yıllarda sanat ve müzik konusunda yeni Berlin olarak anılan Belgrad senin de yeni rotan olabilir. Bu yaz, fiyatlardan dolayı dudak uçuklatan tatil seçeneklerine inat Belgrad gayet iyi bir alternatif. Hem Tuna hem de Sava Nehri çevresinde yer alan kamp imkanları da Belgrad’ın doğal güzelliklerini #OlduğuGibi yaşamanı sağlayabilir.

  • Belgrad’a trenle gitmek de mümkün ancak Yunanistan’dan geçileceği için bu yoldan vizesiz geçemiyorsun. Vizesiz olarak direkt uçak tercih ediliyor.
  • Airbnb seçeneği Belgrad’da sık tercih edilen konaklama yöntemleri arasında.
  • Yemek kültürü Türkiye’ye çok benzediği için en sevdiğin Türk lezzetlerini farklı bir yorumla yeme imkanı buluyorsun.

Paylaş: