Muğla, Aydın, Denizli – Leleg Yolu

Bodrum yarımadasının ilk yerleşik halkı Leleg’lerin ticaret yolu olarak kullandığı, sadece Muğla değil Aydın ve Denizli’ye de uzanan antik Leleg Yolu yürüyüş severler için yeni bir keşif. 2016 yılında açılan Leleg Yolu’nun şu an sadece 22 km’lik kısmı yürünebiliyor. Yürüyüşe açılan kısım yaz tatillerinde sıklıkla ziyaret ettiğimiz Gümüşlük, Torba, Göltürkbükü, Yalıkavak, Turgutreis gibi yerleşkelerinin tepelerinde yer alıyor.

Leleg Yolu’nda yürürken birçok antik kentin kalıntılarına da rastlayabilirsiniz. Pedasa, Theangela, Telmissos, Madnasa, Termera, Syangela, Sibda ve Uranion ise bu antik şehirler arasında. Leleg Yolu ortalama 5 gün süren bir yürüyüş parkuru. Leleg’ler savaş döneminde saklanmak için kentlerinin çoğunu şu anki yerleşik Bodrum beldelerinin aksine tepelere kurmuş. Bu sebeple bu 5 gün boyunca Bodrum’a yükseklerden bakabilirsin. Kamp konusunda sonsuz alan vaat eden Leleg Yolu’nda bağlantı yollarıyla yerleşim yerlerine geçip oralarda da konaklayabilirsin.

  • Leleg Yolu boyunca tabelalar ve kırmızı-beyaz rota işaretleri olsa da eğer çok tecrübeli bir yürüyüşçü değilsen rehberlere danışmanda fayda var.
  • Yürüyüş etapları sırasında deniz seviyesinden tepelere çıkıldığı için hava sıcaklığı değişiklik gösterebiliyor.
  • Parkur’un uzunluğunu planlarken dönüş yolunu da hesaba katmayı unutma.
  • Bahar ya da yaz güneş kremi, su ve yiyecek gibi önemli malzemeleri unutma.

Paylaş: