Marmaris, Bördübet

Marmaris, Bördübet

Ege’nin Akdeniz’le birleşmeye başladığı rotalar, karışmış bitki örtüsü ve değişken havasıyla seni farklı diyarlara götürür. Bir yerinde çarşaf gibi bir deniz vardır, biraz öteye gidersin dalgalar seni sörf yapmaya ikna eder. Ege’de havaalanlarından uzaklaşmak, rüzgarı takip etmek ve Akdeniz’e doğru çoğalan çamları hissetmek yeni keşifler için güzel bir yöntemdir. Datça’dan başlayan ya da Mamaris’ten aşağıya doğru bırakılan bir araba yolculuğu, haritada kaybolmak, daha önce adını duymadığın yerlere dalmak demektir. İsmi, Bird to Bed’ten Bördübet’e evrilen Datça ve Marmaris arasındaki bölge; henüz tabiatı bozulmamış bir ekosistem.

Bördübet’e sapınca bir noktadan sonra karşına çıkan patika yol, seni doğayla imtihana sokmaya hazırlayan ilk düzlük. İnsan ve yapı görmenin zor, dalgalar ve rüzgara karşı durmanın meşakkatli olduğu Bördübet’in iç bölgelerine saklanmış birkaç işletme bulman mümkün. Yaz aylarındaysak ve “In to the Wild” modundaysan, bölge #filtresiz keşifler için muazzam bir çeşitliliğe sahip. Bördübet’te doğayla dost bungalov ve glamping imkanları var. İşletmelerin sunduğu; rüzgar sörfü, kano ve çevre koyları keşif gibi birçok aktivite de var. İnsandan sıkıldıysan, doğaya karışmak istiyorsan bu yaz yolculuk haritana Bördübet’i mutlaka ekle.

  • Bördübet, Marmaris’in Hisarönü Köyü’ne bağlı.
  • Koylar arasında kaybolurken karşına çıkan köylü tezgahlarından yöreye özel kekik balından almayı unutma.
  • Bölgede; dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca, yaban domuzu, tavşan, sincap, tilki ve porsuk gibi yabani hayvanlar var, dikkat!

Paylaş: