Kocaeli, Maşukiye

Kocaeli, Maşukiye

Sapanca Gölü’nün güneybatısında yer alan Maşukiye Köyü, Kocaeli’ne bağlı, İstanbul’a ise sadece 2 saatlik uzaklıkta. Özellikle kış aylarında kamp yerine tatlı tatlı dizilmiş bungalovlarda kalmak daha mantıklı olabilir. Kartepe’nin eteklerinde yer aldığı için kışları biraz çetin geçen, ama bir o kadar da doğayla iç içe bir yerleşke. Cuma akşamı yola çıkılıp bungalovuna yerleşebilir, cumartesi sabah Sapanca Gölü’ne akan dereler üzerinde en doğalından bir kahvaltı yapabilirsin. Pazar kahvaltısı kalabalığından bir nebze de olsa da kurtulmanın formülü bu olabilir.

Eski Türkçe’de “aşık” anlamına gelen “maşuk” kelimesinden ismini almış bu şirin köy. Doğasına aşık olmak kaçınılmaz olduğu için bu ismi almış bile olabilir. Burası özellikle daha tenha olduğu zamanlarda tam #Filtresiz rotası. Köye zamanında ilk yerleşenler Çerkezler olduğu için buraya gelmişken Çerkez peyniri denemeden gidilmemeli. Dönemsel olarak aktiviteler değişse de genellikle; Gölde kano, çevresinde yürüyüş ve bisiklet, tepelerde ATV turu ve paintball, kayak meraklısıysan kış aylarında Kartepe’ye ziyaret seçenekler arasında. Tam da karlar tepelere düşmeye başlamışken, Maşukiye fena bir fikir olmayabilir.

  • İstanbul’dan yola çıktığında, Gebze ardından Marmara Denizi alt kıvrımlarından geçerek Sapanca Gölü başlangıcındaki Maşukiye’ye ulaşabilirsin.
  • Kirazlı ve Kuzu yaylalarına mutlaka uğra.
  • Aygır Deresi alabalık için iyi bir tercih.
  • Kayak da yapmak istersen Maşukiye Kartepe’ye sadece 16 km uzaklıkta.

Paylaş: