Karabük, Yenice Ormanları

Karabük, Yenice Ormanları

1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Nokta” arasında yer alan Yenice Ormanları Türkiye’nin de en büyük blok ormanı. İstanbul’a 5,5 saat uzaklıkta yer alan, dünya otoriteleri tarafından korunmaya çabalanan bu #Filtresiz doğal parkuru keşfetmek için geç değil. Yenice Ormanları içerisindeki alternatif yollarla birlikte 396 km’lik tam 21 parkura sahip. Bu da her mevsim 1 kere gidip farklı noktaları keşfedeceğin alternatif etkinlik imkanları veriyor sana. Yürüyüş, dağ bisikleti, kanyoning, rafting, tırmanış, kuş gözlemi ve dahası bu koca ormanın ayrıntılarında gizli.

Karabük, Yenice Ormanları 2

Tabii ki kamp yapmak için de birçok seçenek sunuyor Yenice Ormanları sana; Kent Ormanı, Darıyazı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve Arboretum bölgelerinde çadır kurmak için birçok alternatif var. Yenice Ormanları özel bir faunaya sahip, Arboretum’da bulunan anıt ağaçların altında kendini minicik, doğayı ise olağanüstü hissetmen mümkün. Kamp serüvenin boyunca daha önce görmediğin hayvan türlerine rastlaman olası. Mesela koca boynuzlu bir geyik ile bakışabileceğin o anı düşünsene. #OlduğuGibi doğa!

  • Parkur çok geniş olduğu için yaptığın aktiviteler sırasında kırmızı-beyaz olarak belirtilmiş yön işaretlerini takip etmeyi unutma.
  • İstanbul, Gerede, Eskipazar ve Karabük istikametini kullanarak 5,5 saatte Yenice Ormanlarına ulaşman mümkün.
  • Ayı, kurt, çakal gibi vahşi hayvanlar da yer aldığı için kamp yaptığın alana dikkat et, belirlenen bölgelerin dışına çıkmamakta fayda var.

Paylaş: