Fas

Kışın içini ısıtacak bir bahar tatili planı yapmak, ekonomine dost ve ilginç seçenekleri değerlendirmen için uygun fırsatlar sunar. “Vizesiz Filtresiz” serimizin 6.’sı Kuzey Afrika’da yer alan Arap ülkesi Fas. Çoğu Avrupa ülkesinde Morocco olarak da bilinen Fas, vizesiz gidebileceğin hem yakın hem de egzotik ülkelerden biri. Fas, en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip Türk vatandaşlarını ülkeye kabul ediyor. Ülkede vizesiz kalma hakkı ise 90 gün. Erken rezervasyon uygun biletler bularak nisan, mayıs, eylül, ekim gibi bahar aylarında tam kıvamında bir tatil yaşayabilirsin. Burası uçak biletleri dışında bir hayli ucuz gezi seçenekleri sunan bir ülke.

Fas

İstanbul’dan direkt uçuş ile ticaret kenti Kazablanka’ya ulaşabilirsin. Ancak ülkeyi en iyi keşfetmenin yolu Kazablanka’yı pas geçip Marakeş’e ulaşmak. Bu şehir seni #OlduğuGibi başka hayallerin içine sürükleyecek. İspanya’nın hemen karşında yer alan Fas’ın, Atlantik Okyanusu, Cebeli Tarık Boğazı ve Akdeniz’de uzanan bir sahil şeridi var.

Rengarenk sokakları, Türk damak tadına uygun bol baharatlı yemekleri, Fas’a özgü mimarisi, #Filtresiz anlara yol açacak uçsuz bucaksız Sahra Çölü; Fas’ta kendini #OlduğuGibi egzotik bir tatile bırak.

Fas

  • Kazablanka’dan diğer şehirlere geçmek için araba kiralayabilir ya da tren, otobüs gibi toplu taşımaları kullanabilirsin.
  • Fas’a girerken pasaport kontrol sırasında senden bir form doldurmanı istiyorlar bu form için yanında mutlaka kalem bulundur.
  • Bahçe ve çeşmelerde Endülüs, bina yapılarında ise Fransız kültürü etkileri görülüyor.
  • Fas’a özgü güveç “Tajin” ile yemek yemeyi unutma.

Paylaş: